

Kortenaken: bevolking en statistieken
Kortenaken telt 8.046 inwoners (2026) op 49,4 km², oftewel 163 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 414 van de 565 gemeenten. De bevolking groeit: +1,5% tussen 2016 en 2026.
- 8.046 inwoners
- 49,4 km²
- 163 inw./km²
- 36 m
Het belangrijkste
Van de 63 gemeenten in Vlaams-Brabant staat Kortenaken op rang 54 qua bevolking.
Administratief armoederisico: 4,3% in Kortenaken, tegenover gemiddeld 6,8% in Vlaams-Brabant en 11,0% voor het hele land.
Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners: 8,55 ‰ in Kortenaken, tegenover gemiddeld 4,02 ‰ in Vlaams-Brabant en 4,28 ‰ voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 16,5% van de ondernemingen van de gemeente.
Een zonnepaneel van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.082 kWh per jaar.
Wist u dat?
- “Administratief armoederisico”: lager dan in 95% van de gemeenten.
- “Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners”: hoger dan in 93% van de gemeenten.
- “Wagens per huishouden”: hoger dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 6.924 voetbalvelden.
- 2,4 keer minder dicht bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Geetbets, op 4,0 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Herk-de-Stad (13.004 inwoners), op 8,4 km.
Kortenaken in cijfers
Alle indicatoren van Kortenaken
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 24,1% | 20,8% | 21,7% | rang 101 van 564 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar (2026) | 19,6% | 22,6% | 21,5% | rang 480 van 564 |
Wonen
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gebouwen van vóór 1946 (2024) | 22,6% | – | 34,6% | rang 416 van 564 | |
| Gebouwen van na 2001 (2024) | 15,4% | – | 15,3% | rang 276 van 564 | |
| Aandeel woonhuizen in het gebouwenbestand (2024) | 83,7% | – | 79,9% | rang 92 van 564 | |
| Aantal woningen (2024) | 3.478 | 542.504 | 5.783.434 | rang 425 van 565 | |
| Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners (2021-2025) | 8,55 ‰ | 4,02 ‰ | 4,39 ‰ | rang 41 van 564 |
Energie
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woongebouwen met centrale verwarming of airconditioning (2024) | 86,6% | – | 76,7% | rang 95 van 564 |
Economie
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Btw-plichtige ondernemingen (2024) | 1.005 | 130.833 | 1.170.010 | rang 356 van 565 | |
| Btw-plichtige ondernemingen per 1 000 inwoners (2024) | 124,9 ‰ | 108,1 ‰ | 102,2 ‰ | rang 103 van 564 | |
| Netto belastbaar inkomen per inwoner (2023) | 25.961 € | 26.927 € | 24.247 € | rang 165 van 564 | |
| Mediaan beschikbaar inkomen (administratief) (2023) | 32.565 € | – | 30.830 € | rang 100 van 551 | |
| Mediane verkoopprijs van huizen (2025) | 290.000 € | – | 302.500 € | rang 315 van 554 |
Mobiliteit
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Wagens per huishouden (2025) | 1,41 | 1,20 | 1,25 | rang 50 van 564 | |
| Huishoudens zonder wagen (2025) | 14,4% | 21,3% | 17,6% | rang 480 van 564 |
Samenleving
| Indicator | Kortenaken | Vlaams-Brabant | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit (2026) | 3,3% | 11,9% | 6,4% | rang 512 van 564 | |
| Administratief armoederisico (2023) | 4,3% | 6,8% | 7,0% | rang 521 van 551 |
Bevolkingsevolutie van Kortenaken
Kortenaken telde 7.930 inwoners in 2016 en 8.046 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 7.898 |
| 2022 | 7.916 |
| 2023 | 7.970 |
| 2024 | 7.949 |
| 2025 | 7.984 |
| 2026 | 8.046 |
Kortenaken op de kaart
Economische sectoren: Kortenaken
Aandeel van elke sector in het totaal van de ondernemingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid16,5% ×1,2
- Landbouw, bosbouw en visserij13,9% ×3,3
- Wetenschappelijke en technische activiteiten13,0% ×0,6
- Groot- en kleinhandel; reparatie van auto's en motorfietsen12,6% ×0,8
- Administratieve en ondersteunende diensten7,4% ×1,1
- Overige diensten7,1% ×1,1
- Verwerkende nijverheid6,4% ×1,3
- Kunst, amusement en recreatie4,9% ×1,2
Zon en temperaturen: Kortenaken
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Kortenaken?
Kortenaken telt 8.046 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 414 van de 565 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Kortenaken?
Kortenaken beslaat 49,4 km², met een bevolkingsdichtheid van 163 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Kortenaken?
Tussen 2016 en 2026 evolueerde de bevolking van Kortenaken van 7.930 naar 8.046 inwoners, oftewel +1,5%.
Waar ligt Kortenaken?
Kortenaken ligt in Vlaams-Brabant (provincie). Ze maakt deel uit van Leuven (arrondissement). Breedtegraad 50,900, lengtegraad 5,067.
Administratief armoederisico: wat is de waarde in Kortenaken?
In Kortenaken bedraagt de indicator “Administratief armoederisico” 4,3% (2023), rang 521 van de 551 gemeenten; de mediaan van het land is 7,0%.
Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners: wat is de waarde in Kortenaken?
In Kortenaken bedraagt de indicator “Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners” 8,55 ‰ (2021-2025), rang 41 van de 564 gemeenten; de mediaan van het land is 4,39 ‰.
Hoeveel produceert een zonnepaneel in Kortenaken?
In Kortenaken produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.082 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Kortenaken?
Het dichtst bij Kortenaken liggen Geetbets (4,0 km), Halen (6,3 km), Zoutleeuw (7,9 km), Herk-de-Stad (8,4 km), Bekkevoort (8,9 km).
Wapen: rode raaf, Public domain, Wikimedia Commons · Vlag: Nethunter, Public domain, Wikimedia Commons. Wapens en vlaggen worden alleen ter identificatie getoond; de site is aan geen enkele overheid verbonden.