

Merksplas: bevolking en statistieken
Merksplas telt 8.974 inwoners (2026) op 44,6 km², oftewel 201 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 386 van de 565 gemeenten. De bevolking groeit: +3,8% tussen 2016 en 2026.
- 8.974 inwoners
- 44,6 km²
- 201 inw./km²
- 27 m
Het belangrijkste
Van de 67 gemeenten in Antwerpen staat Merksplas op rang 62 qua bevolking.
Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit: 12,8% in Merksplas, tegenover gemiddeld 13,7% in Antwerpen en 13,8% voor het hele land.
Belangrijkste sector: Bouwnijverheid, goed voor 18,0% van de ondernemingen van de gemeente.
Een zonnepaneel van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Wist u dat?
- “Gebouwen van vóór 1946”: lager dan in 90% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 6.246 voetbalvelden.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Beerse (18.780 inwoners), op 4,3 km.
- Zonnepanelen van 4 kWp zouden hier ongeveer 4.144 kWh per jaar produceren, ongeveer het elektriciteitsverbruik van een gezin.
Merksplas in cijfers
Alle indicatoren van Merksplas
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 23,1% | 21,0% | 21,7% | rang 159 van 564 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar (2026) | 20,3% | 22,1% | 21,5% | rang 426 van 564 |
Wonen
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gebouwen van vóór 1946 (2024) | 15,1% | – | 34,6% | rang 507 van 564 | |
| Gebouwen van na 2001 (2024) | 18,5% | – | 15,3% | rang 149 van 564 | |
| Aandeel woonhuizen in het gebouwenbestand (2024) | 73,3% | – | 79,9% | rang 467 van 564 | |
| Aantal woningen (2024) | 4.287 | 912.062 | 5.783.434 | rang 381 van 565 | |
| Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners (2021-2025) | 6,89 ‰ | 4,60 ‰ | 4,39 ‰ | rang 91 van 564 |
Energie
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woongebouwen met centrale verwarming of airconditioning (2024) | 86,4% | – | 76,7% | rang 102 van 564 |
Economie
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Btw-plichtige ondernemingen (2024) | 1.027 | 202.193 | 1.170.010 | rang 350 van 565 | |
| Btw-plichtige ondernemingen per 1 000 inwoners (2024) | 114,4 ‰ | 104,7 ‰ | 102,2 ‰ | rang 170 van 564 | |
| Netto belastbaar inkomen per inwoner (2023) | 24.309 € | 24.329 € | 24.247 € | rang 278 van 564 | |
| Mediaan beschikbaar inkomen (administratief) (2023) | 31.708 € | – | 30.830 € | rang 187 van 551 | |
| Mediane verkoopprijs van huizen (2025) | 344.500 € | – | 302.500 € | rang 180 van 554 |
Mobiliteit
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Wagens per huishouden (2025) | 1,28 | 1,06 | 1,25 | rang 217 van 564 | |
| Huishoudens zonder wagen (2025) | 15,5% | 26,8% | 17,6% | rang 410 van 564 |
Samenleving
| Indicator | Merksplas | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit (2026) | 12,8% | 13,7% | 6,4% | rang 98 van 564 | |
| Administratief armoederisico (2023) | 5,2% | 9,8% | 7,0% | rang 431 van 551 |
Bevolkingsevolutie van Merksplas
Merksplas telde 8.642 inwoners in 2016 en 8.974 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 8.616 |
| 2022 | 8.683 |
| 2023 | 8.799 |
| 2024 | 8.883 |
| 2025 | 8.921 |
| 2026 | 8.974 |
Merksplas op de kaart
Economische sectoren: Merksplas
Aandeel van elke sector in het totaal van de ondernemingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Bouwnijverheid18,0% ×1,3
- Landbouw, bosbouw en visserij16,1% ×3,8
- Wetenschappelijke en technische activiteiten14,8% ×0,7
- Groot- en kleinhandel; reparatie van auto's en motorfietsen12,7% ×0,8
- Administratieve en ondersteunende diensten6,0% ×0,9
- Overige diensten5,3% ×0,8
- Verwerkende nijverheid5,2% ×1,1
- Kunst, amusement en recreatie4,0% ×1,0
Zon en temperaturen: Merksplas
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Merksplas?
Merksplas telt 8.974 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 386 van de 565 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Merksplas?
Merksplas beslaat 44,6 km², met een bevolkingsdichtheid van 201 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Merksplas?
Tussen 2016 en 2026 evolueerde de bevolking van Merksplas van 8.642 naar 8.974 inwoners, oftewel +3,8%.
Waar ligt Merksplas?
Merksplas ligt in Antwerpen (provincie). Ze maakt deel uit van Turnhout (arrondissement). Breedtegraad 51,358, lengtegraad 4,863.
Gebouwen van vóór 1946: wat is de waarde in Merksplas?
In Merksplas bedraagt de indicator “Gebouwen van vóór 1946” 15,1% (2024), rang 507 van de 564 gemeenten; de mediaan van het land is 34,6%.
Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit: wat is de waarde in Merksplas?
In Merksplas bedraagt de indicator “Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit” 12,8% (2026), rang 98 van de 564 gemeenten; de mediaan van het land is 6,4%.
Hoeveel produceert een zonnepaneel in Merksplas?
In Merksplas produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.036 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Merksplas?
Het dichtst bij Merksplas liggen Beerse (4,3 km), Vosselaar (5,8 km), Turnhout (6,7 km), Rijkevorsel (7,2 km), Hoogstraten (8,5 km).
Wapen: rode raaf, Public domain, Wikimedia Commons · Vlag: User:Phlegmatic, Public domain, Wikimedia Commons. Wapens en vlaggen worden alleen ter identificatie getoond; de site is aan geen enkele overheid verbonden.