Gemeente · Halle-Vilvoorde · Vlaams-BrabantWapen van MachelenVlag van Machelen

Machelen: bevolking en statistieken

Machelen telt 17.115 inwoners (2026) op 11,5 km², oftewel 1.488 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 215 van de 565 gemeenten. De bevolking groeit: +15,9% tussen 2016 en 2026.

  • 17.115 inwoners
  • 11,5 km²
  • 1.488 inw./km²
  • 28 m
Locatiekaart: Machelen

Het belangrijkste

Van de 63 gemeenten in Vlaams-Brabant staat Machelen op rang 26 qua bevolking.

Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar: 27,2% in Machelen, tegenover gemiddeld 22,6% in Vlaams-Brabant en 21,8% voor het hele land.

Netto belastbaar inkomen per inwoner: 20.500 € in Machelen, tegenover gemiddeld 26.927 € in Vlaams-Brabant en 23.352 € voor het hele land.

Belangrijkste sector: Wetenschappelijke en technische activiteiten, goed voor 17,1% van de ondernemingen van de gemeente.

Een zonnepaneel van 1 kWp met een helling van 40° produceert hier ongeveer 1.067 kWh per jaar.

Wist u dat?

Machelen in cijfers

Bevolking
17.115
rang 215 van 565 +15,9%
Bevolkingsdichtheid
1.488inw./km²
rang 45 van 564
Oppervlakte
11,5km²
rang 524 van 565
Hoogte
28m
rang 375 van 565
Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar
27,2%
rang 7 van 564
Netto belastbaar inkomen per inwoner
20.500€
rang 505 van 564
Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit
15,6%
rang 74 van 564
Wagens per huishouden
1,13
rang 438 van 564

Alle indicatoren van Machelen

Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.

Bevolking

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026)14,2%20,8%21,7%rang 550 van 564
Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar (2026)27,2%22,6%21,5%rang 7 van 564

Wonen

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Gebouwen van vóór 1946 (2024)37,2%–34,6%rang 257 van 564
Gebouwen van na 2001 (2024)13,0%–15,3%rang 369 van 564
Aandeel woonhuizen in het gebouwenbestand (2024)79,7%–79,9%rang 292 van 564
Aantal woningen (2024)6.728542.5045.783.434rang 258 van 565
Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners (2021-2025)5,42 ‰4,02 ‰4,39 ‰rang 186 van 564

Energie

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Woongebouwen met centrale verwarming of airconditioning (2024)70,6%–76,7%rang 408 van 564

Economie

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Btw-plichtige ondernemingen (2024)1.969130.8331.170.010rang 173 van 565
Btw-plichtige ondernemingen per 1 000 inwoners (2024)115,0 ‰108,1 ‰102,2 ‰rang 162 van 564
Netto belastbaar inkomen per inwoner (2023)20.500 €26.927 €24.247 €rang 505 van 564
Mediaan beschikbaar inkomen (administratief) (2023)28.776 €–30.830 €rang 433 van 551
Mediane verkoopprijs van huizen (2025)377.000 €–302.500 €rang 125 van 554
Mediane verkoopprijs van appartementen (2025)265.000 €–249.900 €rang 112 van 299

Mobiliteit

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Wagens per huishouden (2025)1,131,201,25rang 438 van 564
Huishoudens zonder wagen (2025)22,5%21,3%17,6%rang 125 van 564

Samenleving

IndicatorMachelenVlaams-BrabantLandPositieRang
Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit (2026)15,6%11,9%6,4%rang 74 van 564
Administratief armoederisico (2023)9,2%6,8%7,0%rang 158 van 551

Bevolkingsevolutie van Machelen

14.41115.43016.44917.4682016: 14.7642017: 15.1352018: 15.4172019: 15.4692020: 15.6052021: 15.8952022: 16.1082023: 16.4862024: 16.5762025: 16.7842026: 17.115201620182020202220242026

Machelen telde 14.764 inwoners in 2016 en 17.115 in 2026.

JaarBevolking
202115.895
202216.108
202316.486
202416.576
202516.784
202617.115

Machelen op de kaart

Economische sectoren: Machelen

Aandeel van elke sector in het totaal van de ondernemingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.

Zon en temperaturen: Machelen

Zonne-energieopbrengst per jaar
1.067kWh
voor 1 kWp met een helling van 40°
Warmste maand
18,8°C
juli
Koudste maand
3,7°C
januari
Productiefste maand
128kWh
mei

jan.: 41 kWhjan.feb.: 58 kWhfeb.mrt.: 96 kWhmrt.apr.: 121 kWhapr.mei: 128 kWhmeijun.: 124 kWhjun.jul.: 125 kWhjul.aug.: 114 kWhaug.sep.: 103 kWhsep.okt.: 75 kWhokt.nov.: 48 kWhnov.dec.: 35 kWhdec.0 °Cjan.: 3,7 °Cfeb.: 4,2 °Cmrt.: 6,6 °Capr.: 10,1 °Cmei: 13,8 °Cjun.: 17,3 °Cjul.: 18,8 °Caug.: 18,2 °Csep.: 15,6 °Cokt.: 12,2 °Cnov.: 7,5 °Cdec.: 4,7 °C
Zonne-energieopbrengst van de maand (kWh per 1 kWp)Gemiddelde temperatuur (°C)

Veelgestelde vragen

Hoeveel inwoners heeft Machelen?

Machelen telt 17.115 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 215 van de 565 gemeenten.

Wat is de oppervlakte van Machelen?

Machelen beslaat 11,5 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.488 inwoners per km².

Groeit de bevolking van Machelen?

Tussen 2016 en 2026 evolueerde de bevolking van Machelen van 14.764 naar 17.115 inwoners, oftewel +15,9%.

Waar ligt Machelen?

Machelen ligt in Vlaams-Brabant (provincie). Ze maakt deel uit van Halle-Vilvoorde (arrondissement). Breedtegraad 50,910, lengtegraad 4,437.

Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar: wat is de waarde in Machelen?

In Machelen bedraagt de indicator “Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar” 27,2% (2026), rang 7 van de 564 gemeenten; de mediaan van het land is 21,5%.

Netto belastbaar inkomen per inwoner: wat is de waarde in Machelen?

In Machelen bedraagt de indicator “Netto belastbaar inkomen per inwoner” 20.500 € (2023), rang 505 van de 564 gemeenten; de mediaan van het land is 24.247 €.

Hoeveel produceert een zonnepaneel in Machelen?

In Machelen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 40°, ongeveer 1.067 kWh per jaar.

Wat zijn de naburige gemeenten van Machelen?

Het dichtst bij Machelen liggen Vilvoorde (2,2 km), Zaventem (3,7 km), Grimbergen (4,5 km), Evere (4,9 km), Steenokkerzeel (5,1 km).

Wapen: Benzebuth198, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons · Vlag: Lemoinet, Public domain, Wikimedia Commons. Wapens en vlaggen worden alleen ter identificatie getoond; de site is aan geen enkele overheid verbonden.