

Mechelen: bevolking en statistieken
Mechelen telt 90.355 inwoners (2026) op 65,8 km², oftewel 1.373 inwoners per km². Qua bevolking staat de gemeente op rang 15 van de 565 gemeenten. De bevolking groeit: +6,9% tussen 2016 en 2026.
- 90.355 inwoners
- 65,8 km²
- 1.373 inw./km²
- 8 m
Het belangrijkste
Van de 67 gemeenten in Antwerpen staat Mechelen op rang 2 qua bevolking.
Belangrijkste sector: Wetenschappelijke en technische activiteiten, goed voor 24,7% van de ondernemingen van de gemeente.
Een zonnepaneel van 1 kWp met een helling van 39° produceert hier ongeveer 1.058 kWh per jaar.
Wist u dat?
- “Btw-plichtige ondernemingen”: hoger dan in 98% van de gemeenten.
- “Aantal woningen”: hoger dan in 97% van de gemeenten.
- “Wagens per huishouden”: lager dan in 94% van de gemeenten.
- De oppervlakte komt overeen met ongeveer 9.214 voetbalvelden.
- 3,6 keer dichter bevolkt dan het landelijk gemiddelde.
- De dichtstbijzijnde gemeente is Bonheiden, op 4,8 km.
- De dichtstbijzijnde gemeente met meer inwoners is Brussel (198.674 inwoners), op 22 km.
Mechelen in cijfers
Alle indicatoren van Mechelen
Waarde van de gemeente, daarna het gemiddelde van de provincie en de mediaan van het land (voor tellingen: totalen van de provincie en van het land). De schaal toont waar de gemeente zich bevindt tussen de laagste en de hoogste waarde van het land.
Bevolking
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners van 65 jaar en ouder (2026) | 18,3% | 21,0% | 21,7% | rang 497 van 564 | |
| Aandeel inwoners jonger dan 20 jaar (2026) | 23,3% | 22,1% | 21,5% | rang 91 van 564 |
Wonen
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Gebouwen van vóór 1946 (2024) | 43,9% | – | 34,6% | rang 176 van 564 | |
| Gebouwen van na 2001 (2024) | 8,6% | – | 15,3% | rang 489 van 564 | |
| Aandeel woonhuizen in het gebouwenbestand (2024) | 76,3% | – | 79,9% | rang 419 van 564 | |
| Aantal woningen (2024) | 42.299 | 912.062 | 5.783.434 | rang 17 van 565 | |
| Vergunde nieuwe woningen per jaar per 1 000 inwoners (2021-2025) | 4,41 ‰ | 4,60 ‰ | 4,39 ‰ | rang 280 van 564 |
Energie
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Woongebouwen met centrale verwarming of airconditioning (2024) | 82,2% | – | 76,7% | rang 176 van 564 |
Economie
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Btw-plichtige ondernemingen (2024) | 8.784 | 202.193 | 1.170.010 | rang 15 van 565 | |
| Btw-plichtige ondernemingen per 1 000 inwoners (2024) | 97,2 ‰ | 104,7 ‰ | 102,2 ‰ | rang 332 van 564 | |
| Netto belastbaar inkomen per inwoner (2023) | 24.688 € | 24.329 € | 24.247 € | rang 255 van 564 | |
| Mediaan beschikbaar inkomen (administratief) (2023) | 30.566 € | – | 30.830 € | rang 303 van 551 | |
| Mediane verkoopprijs van huizen (2025) | 364.000 € | – | 302.500 € | rang 141 van 554 | |
| Mediane verkoopprijs van appartementen (2025) | 275.000 € | – | 249.900 € | rang 82 van 299 |
Mobiliteit
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Wagens per huishouden (2025) | 0,95 | 1,06 | 1,25 | rang 527 van 564 | |
| Huishoudens zonder wagen (2025) | 31,7% | 26,8% | 17,6% | rang 33 van 564 |
Samenleving
| Indicator | Mechelen | Antwerpen | Land | Positie | Rang |
|---|---|---|---|---|---|
| Aandeel inwoners met een vreemde nationaliteit (2026) | 12,9% | 13,7% | 6,4% | rang 97 van 564 | |
| Administratief armoederisico (2023) | 9,6% | 9,8% | 7,0% | rang 142 van 551 |
Bevolkingsevolutie van Mechelen
Mechelen telde 84.523 inwoners in 2016 en 90.355 in 2026.
| Jaar | Bevolking |
|---|---|
| 2021 | 86.911 |
| 2022 | 86.996 |
| 2023 | 88.614 |
| 2024 | 89.313 |
| 2025 | 89.655 |
| 2026 | 90.355 |
Mechelen op de kaart
Economische sectoren: Mechelen
Aandeel van elke sector in het totaal van de ondernemingen; “×1,5” = sector die 1,5 keer meer aanwezig is dan in het hele land.
- Wetenschappelijke en technische activiteiten24,7% ×1,2
- Groot- en kleinhandel; reparatie van auto's en motorfietsen13,8% ×0,9
- Informatie en communicatie10,6% ×1,9
- Bouwnijverheid8,6% ×0,6
- Administratieve en ondersteunende diensten6,0% ×0,9
- Horeca5,8% ×1,1
- Overige diensten5,7% ×0,9
- Gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening5,5% ×1,2
Zon en temperaturen: Mechelen
Veelgestelde vragen
Hoeveel inwoners heeft Mechelen?
Mechelen telt 90.355 inwoners in 2026 en staat daarmee op rang 15 van de 565 gemeenten.
Wat is de oppervlakte van Mechelen?
Mechelen beslaat 65,8 km², met een bevolkingsdichtheid van 1.373 inwoners per km².
Groeit de bevolking van Mechelen?
Tussen 2016 en 2026 evolueerde de bevolking van Mechelen van 84.523 naar 90.355 inwoners, oftewel +6,9%.
Waar ligt Mechelen?
Mechelen ligt in Antwerpen (provincie). Ze maakt deel uit van Mechelen (arrondissement). Breedtegraad 51,028, lengtegraad 4,480.
Btw-plichtige ondernemingen: wat is de waarde in Mechelen?
In Mechelen bedraagt de indicator “Btw-plichtige ondernemingen” 8.784 (2024), rang 15 van de 565 gemeenten; de mediaan van het land is 1.324.
Aantal woningen: wat is de waarde in Mechelen?
In Mechelen bedraagt de indicator “Aantal woningen” 42.299 (2024), rang 17 van de 565 gemeenten; de mediaan van het land is 6.052.
Hoeveel produceert een zonnepaneel in Mechelen?
In Mechelen produceert een installatie van 1 kWp, gericht op het zuiden en met een helling van 39°, ongeveer 1.058 kWh per jaar.
Wat zijn de naburige gemeenten van Mechelen?
Het dichtst bij Mechelen liggen Bonheiden (4,8 km), Zemst (5,2 km), Sint-Katelijne-Waver (5,7 km), Rumst (6,7 km), Duffel (7,7 km).
Wapen: CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons · Vlag: Moyogo, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons. Wapens en vlaggen worden alleen ter identificatie getoond; de site is aan geen enkele overheid verbonden.